Tuvalet tıkandı su gitmiyor ise; yapılacak tek şey profesyonel bir destek almaktır. Çünkü tıkanıklık sebebi ile su tuvaletten gitmediğinde su da yükselme görülür. Yükselmiş su tuvalette bulunurken bireysel şekilde pompa ile müdahale yapmak su taşmasına sebep olabilir. Sağlıksız bir ortamın oluşmaması için tuvalet tıkanması halinde robot cihaz ile tıkanıklık giderilmelidir. Profesyonel destek alınarak kısa sürede çözümden yararlanılır.

Tuvalet Tıkandı Su Gitmiyor Sebepleri

Tuvalet tıkanma nedenleri şunlardır:

Tuvalete peçete, tuvalet kağıdı gibi şeylerin sıklıkla atılması ve bunların diğer artıklar ile birikmesi,
Tuvalet giderinde yanlış eğimin bulunması,
Apartmanda tuvaletlere bağlantısı olan ana boruda hasar olması,
Bu borunun deprem ardından hasar alması,
Zamanla rögara uzanan borularda artık birikimi ile boru çapının küçülmesi,
Yapı inşaat halindeyken tuvalete uzanan boruların üzerine taşların çökmesi veya yanlış montaj yapılması,

Bu gibi durumlarda tuvalet tıkanması gözlemlenir. Tuvaletlerde tıkanıklık sadece artık birimi sebebi ile yaşanmaz. Tesisata yönelik yanlış montaj işlemleri ve eğimsiz boru duruşu yüzünden de tuvaletten su gitmeyebilir. Kişi sürekli olarak tuvaleti açmaya çalışıyor ancak çözüm bulamıyorsa sorun tesisat kaynaklı olabilir. Bu yüzden profesyonel tespit gerekir.

Tuvalet Tıkanması Nasıl Giderilir?

Tuvalet tıkanmasını gidermek için uygulananlar:

Tuvalet tıkanması gidermek için kameralı tuvalet açıcı robot cihaz kullanılır.
Bu cihaz tuvaletten yollanır ve tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşmak için ilerletilir.
Kamera sayesinde tıkanıklığa sebep olan cisimler görüntülenir.
Bu cisimler robot cihazın parçalayıcı aparatı ile parçalanır ve rögara su akışı ile yollanırlar.
Parçalamayacak tuvalet kağıdı ve artık öbekleri ise tutucu aparat ile robot tarafından çekilir. Sağlıklı su akışı başlar.

Bu pratik adımlar sayesinde banyoda veya apartmanda hiçbir alan kırılmadan tuvalet tıkanıklığı ortadan kaldırılır.

Apartman Tuvalet Tıkandı Su Gitmiyor?

Apartmanda tuvalet tıkanıklığını gidermek için dairelerin tuvaletlerini kontrol etmek ve ayrıca ana boruyu kontrol ederek bir sorun varsa müdahale etmek gerekir. Apartman tuvalet tıkanmasında dairelerde genel olarak bir sorun varsa bu tek bir tuvalet giderinden kaynaklanmaz. Dair tuvaletlerine bağlı olan ana boruda bit tıkanıklık söz konusudur. Üst katlar ve alt katlar aynı anda durumdan şikayetçi ise ana boru kontrol edilir.

Kameralı robot cihaz ile ana boruya bakılır. Eğer tesisat içinde tıkanıklığa sebep artıklar varsa bunlar tespit edilir. Robot cihaz ile gerekli müdahale yapılır. Kamera sistemi ile hasar tespit edilirse onarım yapılmalıdır. Diğer yandan borularda sert dönüşler sebebi ile sağlıklı su akışı oluşamadığı görülürse, yanlış montaj düzeltilir. Onarım işlemleri ardından apartman tuvalet tıkanması giderilir.