Tıkanan tuvalet nasıl açılır? Tıkalı tuvaleti açmak için robot cihaz ile tıkanıklığın yeri tespit edilip, tıkanıklığa sebep veren cisimler basınçla parçalanıp, rögara gönderilir. Tıkanan tuvalet nasıl açılır? sorusu sektörde oldukca popüler bir aramadır. Tıkanan tuvaleti açmak için robot cihazla tespit yapılırken cisimlerin parçalanamaz olduğu görülürse bunar çekilerek çıkarılır. Bireysel yöntemleri ile tıkalı tuvaleti açmaya çalışmak geçici sonuçlar verir. Kesin çözüm için profesyonel müdahale gerekir.

Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır? Açma Yöntemleri Nelerdir?

Tıkanan tuvaleti açma yolları şunlardır:

  • Kırmadan tıkalı tuvalet açma,
  • Robot cihazla tıkalı tuvalet alma,
  • Onarımla tıkalı tuvalet açma,

Normal şartlarda ilk iki yöntem üzerinden tıkanıklık açılır. Ancak keşif sırasından tuvalete giden borularda veya giderde bir hasar bulunduysa, onarım yapılarak tıkanıklık giderilir. Çünkü bu durumda tıkanıklık biriken artıklardan değil yanlış montak ve hasarlandan kaynaklanır.

Robotla Tıkanan Tuvalet Açma

Robotla tıkanan tuvaleti açmak için izlenen adımlar:

Robot cihaz ile ilk olarak tuvalet tıkanıklığını nerede olduğu tespit edilir.
Tuvaletin ağız kısmına yakın alan, borularına ve gidere robot cihazla bakılır.
Tıkanıklığa sebep artıklar borularda ise bu artılar robot cihaz basıncıyla parçalanıp, rögara yollanırlar. Parçalamayacaklar çekilerek çıkarılır.
Tıkanıklığa sebep olan cisimler giderde ile yine aynı işlemler gider için yapılır.
Son adımla sorunlu alanlar cihaz kamerası ile görüntülenir.
Bu alanlarda sağlıklı su akışı gerçekleştiğinden emin olunur.
Tüm adımlar sonunda tıkanan tuvaleti açmak konusunda kesin çözüm alınır.

Kırmadan Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Kırmadan tıkanan tuvaleti açmak için kameralı cihaz ile müdahale yapılarak tuvalet gideri ve boruları içinde ilerlenir. Tuvaletin hangi alandan kaynaklı tıkandığını bulmak için dışarıdan bakılarak bir yorum yapılamaz. Teknolojik yöntemler kullanılmıyor ise boruları ve gideri görmek için fayansların kırılması, borunun açılması gerekir. Robot cihaz ile bu gerekmez. Kamerası sayesinde boru içinde ilerler ve tıkanıklığa sebep olan cisimleri gösterir.

Tuvalet Tıkandı Su Gitmiyor, Ne Yapmalıyım?

Tuvalet tıkandıysa, su gitmiyorsa yapılacak, pratik bir şekilde pompa ile müdahale yapıp ardından profesyonel destek almaktır. Kişi, ilk müdahalede pompayı düşük seviyeli artan suyu rögara iletmek için kullanır. Ancak su seviyesi yüksekse taşmaya sebep olmamak için pompa kullanılmamalıdır. Robot cihaz ile tıkanıklığı gidermek daha sağlıklı bir sonuç sunar. Su seviyesi yükselmiş ise taşma olmaması için ikinci kez sifon çekilmemelidir. Sifon haznesine su akışı sağlayan vana kapatılıp, profesyonel yardım tercih edilmelidir.

Apartmanda Tuvalet Tıkanması Nasıl Giderilir?

Apartmanda tuvalet tıkanmasını gidermek için genel bir kontrol yapılması ve ardından robot cihazla tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Binada keşif yapıldığında üst ve alt katlarda aynı anda tıkanma varsa ana hatta sorundan söz edilir. Bu durumda tüm dairelerde tuvalet tıkanıklığını gidermek için ana boruya işlem yapılmalıdır.

Ana gider borusu bulunur. Bu boru kameralı robot cihaz ile incelenir. Boru içinde veya gider kısmında tıkanıklığa sebep cisimler görülürse, parçalanarak rögara gönderilirler. Parçalanamayacak cisimler cihazla alınırlar. Ana boruya bakıldığında yanlış bir eğim varsa, su akışının sağlanamamasına bağlı tıkanıklık bulunur. Böyle bir durumda ise boru ideal eğim ile tekrar döşenir.

Tuvalet Neden Tıkanır?

Tuvalet tıkanma sebepleri şunlardır:

Tuvaletlere tuvalet kağıtlarının yüksek oranda atılması,
Çocukların sert ve küçük oyuncakları tuvalete atmaları,
Suda çözünemeyecek cisimlerin tuvalete atılması,
Tuvalet giderinde atılan saçlardan dolayı tıkanma,
Tuvalete gelen borularda yanlış eğimli döşeme veya hasarlar,

Bu sebeplere bağlı olarak tuvalet tıkanıklığı oluşur. Sebep ne olursa olsun profesyonel müdahale ile giderilebilir.

Lavabo Açla Tıkanan Tuvalet Açılır mı?

Lavabo açla tuvalet tıkanıklığı açmak, sadece bir kereye mahsus mümkündür. Bunun için tıkanmaya sebep cisimlerin bu kimyasalın parçalayabileceği tipte olması gerekir. Diğer yandan kimyasallar birden fazla kez kullanıldığında borulara hasar verirle. Aşınma, delinme gibi zararlar ortaya çıkar. Kesin çözüm sağlamayan kimyasalların solunması zararlıdır. Bu açıcılara alerjisi olduğunu bilmeyen bir kişi bireysel yöntemde risk alır. Hasarlardan korunmak ve kesin bir çözüm almak için robot cihazla tıkanıklığın açılması tercih edilir.

Tıkanan Tuvalet Açtırma Fiyatı

Tıkanan tuvalet açtırma ücreti, tıkanıklığın sebebine bağlı olarak belirlenir. Çünkü sebebe göre müdahale şekli değişir. Bir apartman genelinde tuvaletlerde tıkanma varsa ana gider borusuna robot cihazla müdahale yapılır. Daireler ise ayrıca kontrol edilir. Tek bir dairede tuvalet tıkalıysa gider ve boruya bakılıp, müdahale yapılır. Eğer hatalı montaj ve hasara bağlı tuvalet tıkanıklığı varsa boru değişimi veya onarımı gerekir. Yöntemler için farklı fiyatlar belirlenir.

Tıkanan Tuvalet Açtırılmazsa Ne Olur?

Tıkanan tuvalet açılmazsa yaşananlar:

Tuvaletlerden pis koku gelmeye başlar.
Ertelemeler ardından üst üste binen atıklar tuvalette taşmaya sebep olur.
Bireysel yöntemleri ile pompa kullanımıyla hatta ilerleyen artıklar bina ana gider borusunda tıkanma yapar.
Ağırlaşan artıklar zamanla borularda çatlamalara neden olabilir.

Bu problemleri yaşmamak için tıkanan tuvaleti açmak için profesyonel destek alınır.